Uprawnieni do dostosowania warunków lub/i formy przeprowadzenia egzaminów są m.in:

• uczniowie posiadający orzeczenie o niepełnosprawności, o niedostosowaniu społecznym, o indywidualnym nauczaniu
  • uczniowie posiadający opinię o specyficznych trudnościach w uczeniu się (dysleksja, dysgrafia, dysortografia, dyskalkulia)
  • uczniowie chorzy lub niesprawni czasowo
  • Możliwe dostosowania do egzaminów dla osób ze specyficznymi trudnościami w uczeniu się:

• Wydłużenie czasu trwania egzaminu:
  • polski, matematyka – o 45 min
  • historia i WOS, przyrodnicze, język na poziomie podstawowym – o 20 min
  • język na poziomie rozszerzonym – o 30 min
  • Zastosowanie szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań otwartych uwzględniających specyficzne trudności w uczeniu się.
  • Zaznaczanie odpowiedzi do zadań zamkniętych w zeszycie zadań egzaminacyjnych, bez przenoszenia na kartę odpowiedzi.
  • W przypadku głębokiego zaburzenia grafii – możliwość zapisywania odpowiedzi na komputerze lub korzystania z pomocy nauczyciela wspomagającego zapisującego odpowiedzi.
  • Gdy głęboka dysleksja bardzo utrudnia samodzielne czytanie i rozumienie tekstu – pomoc nauczyciela wspomagającego, który odczytuje głośno raz wszystkie teksty liczące więcej niż 250 słów.
  • Uczniowie korzystający z dostosowań warunków przeprowadzenia egzaminów oraz innych niż standardowe arkuszy egzaminacyjnych:

• z autyzmem, zespołem Aspergera
  • słabowidzący, niewidomy
  • słabosłyszący, niesłyszący
  • z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu lekkim
  • Uczeń posiadający orzeczenie o niepełnosprawności  ze względu na niepełnosprawności sprzężone może zostać zwolniony z obowiązku przystąpienia do egzaminu gimnazjalnego lub jego części – na wniosek rodziców pozytywnie zaopiniowany przez dyrektora szkoły.