b_420_315_16777215_00_images_2017_2017_05_22_balladyna.jpg16 maja 2017 r. mieliśmy okazję obejrzeć sztukę J. Słowackiego "Balladyna" w wykonaniu aktorów wrocławskiego Teatru Artenes, który gościł w naszym miejskim Teatrze Jaracza. Widownia była pełna młodych ludzi, którzy chcieli poznać znany romantyczny dramat.
Z uwagą śledziliśmy wydarzenia rozgrywające się na scenie. Reżyser, pomimo skromnej ilości aktorów, starał się wiernie odtworzyć treść orginału. Pojawiały się kolejni bohaterowie: Kirkor, Pustelnik, Goplana, Wdowa i jej córki – Alina i tytułowa Balladyna, Skierka, Chochlik, Grabiec, Kostryn. Obserwowaliśmy rozwój wypadków - opowieść o morderstwie popełnionym przez Balladynę na siostrze. Byliśmy świadkami kolejnych jej zbrodni oraz kary, jaka została na nią zesłana.

Naszą uwagę zwróciła scenografia. Wykorzystano wiele elementów ruchomego tła, co pozwoliło na szybkie zmiany miejsca akcji. Ciekawe użyto gry świateł, zwłaszcza w scenach ukazujących ingerencję postaci fantastycznych w losy bohaterów. Dodatkowo wykorzystano technikę komputerową do stworzenia postaci chochlików. Nie zabrakło również oprawy muzycznej, choć ta była chyba najsłabszym punktem przedstawienia.

Spektakl z całą odpowiedzialnością polecamy. To bardzo dobra adaptacja oraz powtórka z klasyki literatury.