Mazury.... jakie cudne!..
Uczniowie klas drugich w dniach 12 – 15 czerwca przenieśli się na Mazury, by kontynuować naukę w przyjemniejszych warunkach. Zwiedzaliśmy miejsca związane z historią i kulturą i przyrodą. Pierwszy dzień spędziliśmy w drodze, jednak odwiedzając przy okazji świętą górę prawosławia Grabarkę i rezerwat żubrów w Białowieży. Wieczorem delektowaliśmy się spokojem i widokiem zachodzącego słońca nad jeziorem Gaładuś w Żegarach ....najpiękniejszym miejscu na Ziemi. Drugi dzień poświęciliśmy na zwiedzanie Wilna. Na początku jednak skorzystaliśmy z zaproszenia i byliśmy gośćmi polskiego Gimnazjum im. Władysława Syrokomli. Potem spotkaliśmy się w budynku Samorządu Wileńskiego z polską radną panią Renatą Cytacką, która piękną polszczyzną przybliżyła temat sytuacji Polaków na Litwie, opowiedziała, jak walczą o swoje prawa, szkoły, jak ważny jest dla nich kontakt z językiem i krajem. Po południu zwiedzaliśmy zabytki Wilna: cmentarz na Rossie, kościół św. Piotra i Pawła, Ostrą Bramę, Muzeum Mickiewicza, Katedrę Wileńską z Kaplicą św. Kazimierza i inne. Spacerowaliśmy przepięknymi uliczkami, gdzie na każdym kroku widzieliśmy ślady żyjących tu sławnych Polaków, naszej historii i kultury. Po dwóch wyczerpujących dniach w podróży, przyszedł czas na zasłużony wypoczynek. Zanim jednak zalegliśmy nad jeziorem, odwiedziliśmy bazylikę z pobliskich Sejnach i dworek należący do rodziny Czesława Miłosza w Krasnogrudzie, gdzie obecnie znajduje się Międzynarodowe Centrum Dialogu prowadzone przez Fundację Pogranicze. Mieliśmy okazję wysłuchać wykładu i obejrzeć film o Czesławie Miłoszu i dowiedzieć się, czym zajmuje się Fundacja. Wieczorem przyszedł czas na ognisko z kiełbaskami, wspólne zabawy, rozmowy, radość z obcowania z tutejszą przyrodą. Ostatniego dnia odbyliśmy uroczą wycieczkę statkiem szlakiem papieskim po Kanale Augustowskim, gdzie mieliśmy okazje zobaczyć, jak działają śluzy. Naszą wycieczkę powinniśmy jednak nazwać zielona szkołą, ze względu na jej bogatą wartość edukacyjną. Zobaczyliśmy na żywo miejsca, o których uczyliśmy się w tym roku na lekcjach polskiego, historii, fizyki. Taka forma szkoły najbardziej nam się podoba!