Głośne czytanie

Ogólnopolski ,,Dzień Głośnego Czytania” obchodzony jest 29 września i został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku. Ideą Święta jest czytanie na głos, które stymuluje rozwój, wzbogaca słownictwo oraz pobudza wyobraźnię.


Obchody Dnia Głośnego Czytania odbyły się w naszej szkole 22.10.2018r. w dwóch etapach, a głównym celem spotkania było budowanie nawyku codziennego czytania wśród uczniów.

I etap z udziałem uczniów wszystkich klas w szkole, nauczycieli i zaproszonych gości, pani dyr. Oświaty Edyty Rosłaniec oraz przedszkolaków z pobliskiego przedszkola. Nasze zaproszenie przyjęła również Pani Małgorzata Berwid, znana dziennikarka i animatorka kultury działająca na rzecz rozpowszechniania czytelnictwa, niestety nie mogła być obecna, przyjedzie do nas 9.11.2018r. Na początku uroczystości do magicznego świata Słodziaków zaprosiły panie z klas Ia i IIa wraz z panią Olą, ubrane w koszulki z portretami postaci, a fragment z książki „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków” przeczytała pani dyr. Oświaty, a fragment „ Władcy pierścieni”, pani Ania z biblioteki. Opowiadanie o „Lisie Lucku” bardzo podobało się dzieciom, wyjaśnialiśmy trudne słowa i wyrażenia, uczniowie odpowiadali na pytania, pokazywali emocje bohaterów. Starsi uczniowie opowiedzieli, dlaczego warto czytać książki. Spontanicznie jeden z przedszkolaków przeczytał pięknie, fragment z książki i otrzymał wielkie brawa. Spotkanie zakończyliśmy wspólną piosenką.

II etap odbył się wieczorem w gronie rodzinnym uczniów klas Ia i IIa, w kameralnej atmosferze, przy herbatce i mufinkach przygotowanych przez uczniów w „ Klubie Smakosza” podczas zajęć świetlicowych. Tata przeczytał rozdział „ Zajęczyca Zuzia”, dzieci z zaciekawieniem słuchały, odpowiadały na pytania, razem z rodzicami rozwiązywały krzyżówkę, a albumy do wklejania Słodziaków za głośne czytanie w domu „działają”. Dziękujemy wszystkim uczniom, nauczycielom i rodzicom za obecność, aktywnie i miło spędzony czas, a nawyk głośnego czytania wśród dzieci niech zagości na stałe, każdego dnia.