Wycieczka do Lublina i na Majdanek
W ramach lekcji języka polskiego, w celu poszerzenia wiadomości o życiu ludności podczas okupacji w czasie II wojny światowej, klasa II a gimnazjum udała się na wycieczkę do Lublina.
Głównym punktem wyjazdu była wizyta w obozie koncentracyjnym na Majdanku – miejscu pamięci o zagładzie ludności i muzeum.

Na Majdanku więziono ogółem około 150 tysięcy mężczyzn, kobiet i dzieci różnych narodowości. Przewodnik poprowadził nas czarną drogą na teren  muzeum. Przeszliśmy taką sama trasę, jak więźniowie, począwszy od wysadzenia ich z bydlęcych wagonów, poprzez segregowanie, odebranie własności, ubrań, łaźnię, aż po baraki,gdzie w tragicznych warunkach bytowych musieli przetrwać. Następnie Opowiadał przejmujące historie i przywoływał fakty o życiu codziennym w obozie. Obejrzeliśmy wystawę zebranych przedmiotów osobistych, które cudem udało się przemycić więźniom. Na koniec przeszliśmy do krematorium, którego funkcja uzmysłowiła nam, że Majdanek był prawdziwą fabryką śmierci. Na skutek eksterminacji zginęło tam w latach 1941-1944 blisko 80 tysięcy ludzi, z czego około 60 tysięcy to Żydzi. Ginęli w wyniku tragicznych warunków bytowych, głodu, chorób, wycieńczenia, rozstrzeliwań oraz w komorach gazowych. Zwłoki początkowo grzebano w masowych mogiłach z czasem palono je w krematorium lub na stosach spaleniskowych.

Prochy były mieszane z ziemią i odpadami i wykorzystywane jako nawóz.
Dwugodzinny wykład wcale nam się nie znudził,przeciwnie, mieliśmy wiele pytań do przewodnika. Na koniec wspólnie uznaliśmy, że każdy powinien zobaczyć to straszne miejsce, by pamiętać i umieć wyciągać wnioski z historii oraz bronić prawdy o tym, kto był odpowiedzialny za ludobójstwo II wojny.