Dzień Integracji i Tolerancji
3 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych.
W naszej szkole idea integracji osób niepełnosprawnych z resztą społeczeństwa jest realizowana od 12 lat. Tworząc oddziały integracyjne, zaprosiliśmy do szkolnej społeczności uczniów niepełnosprawnych, a oni przyjęli nasze zaproszenie.

Codziennie mamy okazję stawać się lepszymi ludźmi, rozwijając empatię i zrozumienie dla ograniczeń i słabości. Dzięki temu czujemy się bezpiecznie, bo każdy z nas ma swoją niepełnosprawność, tylko nie zawsze ją widać. Szkolny Dzień Integracji i Tolerancji przypomina nam o tym, jest przede wszystkim dniem szacunku, przyjaźni i miłości do drugiego człowieka.

 

 

Klasa II b, która przygotowała apel w ramach swojego projektu edukacyjnego,zaprosiła widzów do rozwiązania „bardzo trudnej układanki” - jakie bariery w społeczeństwie musi pokonać niewidomy, niesłyszący, niemy, niepełnosprawny ruchowo czy umysłowo, by zauważono w nim człowieka? Obejrzeliśmy kilka scenek oraz krótkie reportaże zrealizowane przez uczniów na ten temat.

Na zakończenie udało się jednak złożyć rozsypaną układankę. Trzeba było tylko odrzucić stereotypy i uprzedzenia, zobaczyć, że wszyscy jesteśmy do siebie podobni w swoich nawykach, wadach, upodobaniach czy radościach.

Co możesz dać drugiemu?
Trochę ciepła? Szczery uśmiech?
Odrobinę szacunku i zrozumienia?
Możesz dostrzec w nim dobro i pragnienia,
pokochać całym sercem,
dać przyjaźń, czułość i szczęście”.