UROCZYSTOŚCI PRZY POMNIKU KATYŃSKIM
17 września 2017 r.
Szkoła Podstawowa nr 7 im. Batalionu „Zośka” w Otwocku była dziś organizatorem miejskich uroczystości upamiętniających 78. rocznicę napaści Związku Radzieckiego na Polskę w 1939 r. W parafii Zesłania Ducha Świętego, gdzie znajduje się Pomnik Katyński zebrali się licznie mieszkańcy miasta, przedstawiciele władz i instytucji,samorządowych, szkół, poczty sztandarowe, uczniowie, nauczyciele, rodzice.
Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą, którą w intencji ofiar sowieckiej agresji na Polskę w roku 1939 oraz za wszystkich poległych i pomordowanych na Wschodzie sprawował ks. dr Sławomir Radomski z Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie. Po Mszy św. zebrani udali się pod Pomnik, gdzie wysłuchaliśmy przemówień Dyrektora SP 7 Pani Agnieszki Deresińskiej - Oleszczuk, Prezydenta Zbigniewa Szczepaniaka oraz Przewodniczącego Rady Miasta Pana Jarosława Margielskiego. W swoich wystąpieniach przypomnieli oni tragedię 17 września 1939 r., odnieśli się do zbrodni ludobójstwa w Katyniu, wspominali również o mieszkańcach Otwocka, którzy znaleźli się wśród ofiar. Nie zabrakło również nawiązań do teraźniejszości i pytań o współczesne pojęcie wartości patriotyzmu. Czy na co dzień potrafimy myśleć i mówić o Polsce z dumą, z dreszczem dobrych emocji, czy potrafimy wznieść się ponad interesy polityczne i działać dla dobra Ojczyzny i przyszłych pokoleń?

 

 

Uczniowie ZSEG im. Stanisława Staszica w Otwocku odczytali Apel poległych, przy pomniku delegacje zlożyły wieńce kwiatów. Na zakończenie uczniowie klasy III a naszej szkoły zaprezentowali krótki i wzruszający montaż poetycki.

Uroczystości, w których uczestniczyliśmy zebrały przy Pomniku cztery pokolenia. Pokazują, że ważne jest ocalić pamięć o naszej historii, przypominać przy różnych patriotycznych okazjach, a miłości Ojczyzny należy uczyć od dziecka.